Dailės olimpiada „Mažosios Lietuvos kultūrinis palikimas“
2014 vasario 11 d. Lazdijuose, M. Gustaičio gimnazijoje, vyko respublikinės dailės olimpiados rajoninis turas. Lazdijų rajono olimpiadoje dalyvavo 26 rajono pagrindinių, vidurinių, gimnazijų, meno mokyklų 8–12 klasių mokiniai. Šių metų XX Lietuvos dailės olimpiada „Mažosios Lietuvos kultūrinis palikimas“ skatino mokinius ieškoti savo kūrybinio kelio ir ugdytis dailės raiškos gebėjimus, siūlė giliau pažinti savo kultūros šaknis, jos ištakas. Krosnos mokyklai atstovavo 9 klasės mokinys Nedas Bartusevičius su darbu „Knygnešys ir menininkas Matas Kasiulis“ ir 10 klasės mokinių duetas Vytautas Ivanauskas ir Jurgita Stasiulionytė su darbu „Kultūros kelias“.
Pristatydamas savo darbą Nedas teigė: „Taip sutapo, kad per integruotas dailės pamokas susipažinome su Matu Kasiuliu kaip menininku. Pasidomėjęs sužinojau, jog jis buvo knygnešys, platino uždraustas knygas. Kai išgirdau olimpiados temą, nekilo abejonių, jog piešiu Matą Kasiulį. <...>Mano pasirinktas dailės žanras – portretas. Kadangi Mato Kasiulio nuotraukų, fotografijų yra labai mažai, surizikavau ir nusprendžiau nupiešti jo portretą, kuris būtų lyg atminimas ateinančioms kartoms. <...> Pagrindiniai mano paveikslo simboliai plunksna ir teptukas, nes jis buvo knygnešys ir menininkas, tai jo kultūrinis paveldas Krosnai ir visai Lietuvai. <...> Taigi Mato Kasiulio portretas tiesiogiai atspindi olimpiados temą, nes jo nuopelnai paliko gilią žymę Lietuvos kultūriniam gyvenime.“
Nedui pristačius darbą net šiurpuliukai maloniai kuteno, nes pristatymo metu tvyrojo visiška tyla, po jo – pauzė ir ...visos salės garsūs plojimai. Tai vienintelis iš beveik 30 dalyvių, kuriam plojo. Komisijos nariai džiaugėsi vieninteliu ne tik išsamiu, bet ir akademiniu darbo pristatymu. Šiam subtiliai tvirtam menininkui atiteko garbinga II vieta.
Po olimpiados buvo pagerbtas Matas Kasiulis dar kartą. Atsidėkodamas už jo nuveiktus darbus ir savo sėkmę, Nedas uždegė žvakutę ant menininko ir knygnešio kapo, esančio Krosnos kapinėse.
Vytautas ir Jurgita vieninteliai pristatė grafinio piešinio, fotografijų ir tekstų kompiuterinės grafikos koliažą. Darbe vaizduojamas simbolinis Lietuvos kultūros kelias iš Mažosios Lietuvos į Didžiąją. Pagrindiniai akcentai arba simboliai išryškinti stipresniu tonu – tai „kultūros pernešėjas“ – knygnešys, dar nenueitas kelias ir jo palydovas, sergėtojas ir kelrodis mėnulis, kuris vienintelis šviesos šaltinis tamsiu paros metu, kada palankiausias metas saugiau gabenti uždraustą, gyvybiškai svarbią Lietuvos kultūros dalį – lietuvišką literatūrą. Kelias tiesiogiai simbolizuoja kultūros kelią. Knygnešys – atsakingas tarpininkas, be kurio rizikos gal neturėtumėm tų kultūros pamatų, kuriuos gavom. Mėnulis simbolizuoja paslaptingumą, kuriamąjį pradą ir nežinomybę, tai nakties žibintas, išblaškantis tamsybę ir tamsoje slankiojančias piktąsias būtybes, taip padėdamas žmonėms apsisaugoti nuo visokiausių pavojų (pilnatis buvo labiausiai vertinamas kaip šviečiantis, raminantis, duodantis naudos, laimės). Visą kelią lygiagrečiai atkartojanti ir šiandieną simbolizuojanti vienintelė spalvota – Lietuvos trispalvė, kaip kelio kartotė ir perkeltinė kelio reikšmė, pagyvindama senove dvelkiantį nespalvotą darbą ir sugretindama kontrastiškai spalvotą šiuolaikinę kultūrą su ta senąja nespalvota, be kurios pamatų negyvuotų šiandieninė kultūra. Skaitmeniniame koliaže be pagrindinių elementų dar yra Mažosios Lietuvos kultūrinį paveldą atstovaujantys kultūros veikėjai ir jų raštų ištraukos. Taip pat Lietuvos žemėlapis su Mažąja Lietuva ir vėliava. Darbą atliko dviem etapais ir skirtingomis technikomis. Vytautas pieštuku nupiešė pagrindinę piešinio dalį – knygnešį ir jo kelią naktį šviečiant mėnuliui, o Jurgita ėmėsi darbo su kompiuterine programa kurti Lietuvos kultūros kelio koliažą. Taip panašiai ir dar išsamiau savo darbą pristatė Krosnos dailininkų pora.
Vytauto ir Jurgitos darbas nepateko į geriausiųjų trejetuką, tačiau daugumos nuomone tai įdomus, originalus, išskirtinis, nuoseklus ir kartu filosofinis darbas.
Abu prasmingi meniniai darbai puoš mokyklos koridorių bei primins apie svarbų Lietuvai istorinį laikotarpį.
Dailės vyr. mokytoja Jolita Jasevičienė